Úvery na bývanie rastú, jeseň má byť rekordná

Chystáte sa zobrať si úver na bývanie? Teraz je na to ten najlepší čas, navyše jeseň má priniesť ďalšie zníženie úrokových sadzieb, takže by ste mohli čo-to ušetriť.

Slabšia letná sezóna, ukázali štatistiky

Ako ukazujú štatistiky, ktoré priniesla tlačová agentúra SITA, objem úverov na bývanie ku koncu augusta tohto roka dosiahol 23,9 miliardy eur. Medzimesačne objem poskytnutých pôžičiek vzrástol o takmer 249 miliónov eur, medziročne stúpol o 2,95 miliardy eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). V auguste banky podľa štatistiky NBS poskytli domácnostiam úvery na nehnuteľnosti s najčastejšou fixáciou jeden až päť rokov v objeme 530,49 mil. eur. To je o vyše 140 mil. eur menej ako v rekordnom júni 2017. 

Podľa analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika nemusia byť dôvodom opatrenia NBS, ktoré sa ešte neprejavili v plnej sile, ale slabšia letná sezóna. Väčšinu z celkového objemu poskytnutých pôžičiek tvorili iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých objem vzrástol na 15,7 miliardy eur. Za nimi nasledovali hypotekárne úvery, ktoré banky poskytli v celkovom objeme 5,9 miliardy eur, a úvery zo stavebného sporenia vzrástli na 2,3 miliardy eur.

Jeseň má priniesť opäť rekordný záujem

Analytik predpokladá, že jeseň opäť prinesie rekordný záujem o úvery. „Leto bolo pri kúpe bývania vždy slabším obdobím, čo platí aj v tomto roku. Myslím si však, že jeseň prinesie opäť vysoký záujem o hypotéky,” uviedol Búlik. Ľudia sa budú snažiť podľa neho ešte využiť čas, kým platia menej prísne pravidlá na posudzovanie príjmu. Motiváciou čerpať úver do konca roka bude podľa Búlika aj ukončenie poskytovania štátneho príspevku pre mladých ku koncu roka, ktorý nahradí daňový bonus.

Banky vstúpili do jesennej kampane ďalším znížením úrokových sadzieb či zjednodušením podmienok. Úroky pri úveroch sa podľa Búlika zvýšia, otázka je len, či sa to stane v najbližších mesiacoch alebo až výrazne neskôr. „Každopádne, v očakávaní vyšších úrokových príjmov si chcú banky posilniť svoju pozíciu na trhu, preto sa pustili do kampaní. Veľkú rolu hrá aj fakt, že jesenné mesiace sú posledné, kedy sa k úveru dostanú ešte ľudia s nižšími príjmami. Od budúceho roka sa opäť zvyšuje povinná rezerva a pribudne rezerva pri spotrebnom úvere. Táto kombinácia môže podľa môjho názoru zmenšiť trh,” skonštatoval Búlik.

Úvery na nehnuteľnosti podľa finančných domov

Spomedzi finančných domov najväčší podiel na stave poskytnutých úverov na financovanie nehnuteľností dosiahla Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel predstavoval 27,80 %. Za ňou nasledovali VÚB s 21,26-% podielom a Tatra banka s 13,64-% podielom. V poskytovaní hypotekárnych úverov viedla zase VÚB, ktorej podiel dosiahol 44,22 %. Za ňou nasledovali Slovenská sporiteľňa s podielom na úrovni 23,90 % a Tatra banka s 15,27-% podielom. Najvyšší podiel v poskytovaní iných úverov na nehnuteľnosti mala Slovenská sporiteľňa, potom VÚB a ČSOB Banka. Pri úveroch zo stavebného sporenia dlhodobo vedie Prvá stavebná sporiteľňa, ktorej podiel ku koncu augusta 2017 dosiahol 84,28 %.

Na Slovensku je bezproblémových 90 % realitných úverov

Zaujímavý je ešte jeden prieskum, a to z pohľadu investícií do realitných projektov jednotlivých európskych krajín. Priemerná výška poskytnutého úveru v oblasti projektového financovania realít sa na Slovensku minulý rok pohybovala na úrovni 13 až 16 mil. eur. Pre slovenské banky je zo sektoru nehnuteľností najatraktívnejší segment bývania. Percento úverov, ktoré sú bezproblémové, dosiahlo 90 %, čo Slovensko zaradilo na siedmu priečku zo 17 skúmaných krajín v Európe. Vyplýva to z nového prieskumu KPMG – Barometer úverovania nehnuteľností 2017.

Investície do realitných projektov v 17 krajinách Európy dosiahli v prvom polroku tohto roku celkovo 116,9 mld. eur. Znamená to medziročný pokles o 10 %. Viac ako polovica bola v Nemecku a vo Veľkej Británii. Na Slovensku dosiahol celkový objem takýchto investícii 154 mil. eur. Očakáva sa, že druhá polovica roka bude investične silnejšia a prinesie projekty vo výške približne 350 mil. eur. Celkový objem pravdepodobne nedosiahne podľa KPMG rekordné hodnoty z roku 2016. Všetci opýtaní zástupcovia slovenských bánk však očakávajú, že ich portfólio nehnuteľností bude v horizonte 12 až 18 mesiacov mierne rásť. Pozitívne očakávania predstaviteľov slovenských bánk sa podľa KPMG odrážajú aj v apetíte financovať väčšie projekty. „Podľa nášho prieskumu je preferovaná výška úveru vyššia, ako je aktuálna priemerná úroveň. Banky by rady poskytovali úvery na realitné projekty na úrovni 19 až 28 mil. eur, čo pri hornej hranici predstavuje navýšenie až o 75 %,“ uzavrel Michal Maxim, senior manažér pre sektor finančných služieb KPMG na Slovensku.

zdroj: reality.sk

Compare listings

Compare